مقالات علمی، پژوهشی، درسی

اعتراف به اشتباه
درج شده در تاریخ 1397/09/27 توسط واحد مشاوره.

گروه بندی

لیست مقالات
بهترین جوابها
تاریخ درج مقاله: 1398/09/02
9آفت ازمنظرپيامبراكرم(ص)
تاریخ درج مقاله: 1398/08/20
اعتراف به اشتباه
تاریخ درج مقاله: 1397/09/27
با زنگ موبايل بيدار نشويد!
تاریخ درج مقاله: 1397/09/27
١٠ مهارتی که همه باید یاد بگیریم
تاریخ درج مقاله: 1397/09/18
امر به معروف ونهي از منكر
تاریخ درج مقاله: 1397/09/01
چگونه مطالعه را عمیق تر کنیم
تاریخ درج مقاله: 1396/11/03
20راز مهم در خصوص مطالعه کردن
تاریخ درج مقاله: 1396/11/03
در این زمان‌ها آب ننوشید!
تاریخ درج مقاله: 1396/08/08
ویژگی های دوره نوجوانی وجوانی
تاریخ درج مقاله: 1396/05/05
یادگیری در حد تسلط(فراشناخت)
تاریخ درج مقاله: 1396/04/17
تکنیک های حضور فعال در کلاس
تاریخ درج مقاله: 1396/04/17
یادگیری بهتر
تاریخ درج مقاله: 1396/02/13
اهداف دوره متوسطه
تاریخ درج مقاله: 1396/01/26
نکات کلیدی برای شروع خوب
تاریخ درج مقاله: 1395/09/28
بیماری های موبایلی را بشناسید
تاریخ درج مقاله: 1395/09/21
این 7 گروه شرورترین مردم هستند
تاریخ درج مقاله: 1395/08/06
توصیه های دقیقه نودی
تاریخ درج مقاله: 1395/02/12

اعتراف به اشتباه

هنگامي كه شما پي به اشتباه خود برديد. كار درست و مسئولانه اين است كه اشتباه خود را بپذيريد. در چنين مواقعي پذيرش عواقب كارتان مي‌تواند راه حلي براي برون رفت از اين اشتباهات باشد.


نوع اشتباه خود را تشخيص دهيد و خود را براي رويارويي با آن آماده كنيد

خودتان را سرزنش نكنيد

هر گاه اشتباهايي مرتكب شديد، خودتان را سرزنش نكنيد. شايد كم كاري شخص و يا گروهي ديگر نيز در اين اشتباه دخيل باشد. اما تمام قصور را از شما ببينند. شايد اين امر هم به خاطر آن باشد كه شما اشتباه خود را گردن گرفته‌ايد اما در چنين مواردي حق نداريد، ديگران را در اشتباه شخصي خود شريك كنيد.

به ياد داشته باشيد، پذيرش اشتباه نشانه آن نيست كه با شما هيچ گونه برخوردي نبايد بشود. پذيرش اشتباه شجاعت مي‌خواهد كه هر كس از عهده آن بر نمي‌آيد.

شايد همين پذيرفتن اشتباه باعث شود دقت‌تان را در انجام اموراتي كه به شما محول شده، بالا ببريد. شما مي‌توانيد از اشتباهتان، درس عبرت بزرگي بگيريد تا در آينده دوباره آن را تكرار نكنيد.

به عنوان مثال، اگر پروژه‌اي در زمان معين به پايان نرسيد و شما هم از پرسنل اين پروژه باشيد، شما مي‌توانيد كم كاري‌هايي كه از خودتان سر زده را لحاظ كنيد، به فكر محكوم كردن ديگران نباشيد، حتي اگر آنها بخشي از اين مشكل به وجود آمده باشند.

كار را به بعد موكول نكنيد

سعي كنيد به محض اينكه اشتباهي از شما سر زد همكار و يا همكاران خود را در جريان بگذاريد. چرا كه ممكن است، به زودي اتفاق ناخوشايندتري به خاطر اشتباهي كه از شما سر زده، به وجود آيد.

در چنين شرايطي شما و ديگر همكارانتان بايد زودتر اقداماتي را صورت دهيد تا بر مشكلات اضافه نشود. يادتان باشد هر چقدر شناسايي مشكل زودتر صورت گيرد، حل آن نيز كم هزينه‌تر خواهد بود اما اگر مشكلات و اشتباهات روي هم انبار شوند، شايد ديگر وقتي براي جبران در اختيار نداشته باشيد.

شما با يك اقدام فوري مي‌توانيد از بروز انواع مشكلات پيشگيري كنيد. نگذاريد يك اشتباه باعث شود تا كل سيستم به هم بريزد. پذيرش و رفع اشتباه در چنين شرايطي بسيار حياتي است. يادتان نرود شما بايد در مورد اشتباهي كه از شما سر زده است، جوابگو باشيد. هر چقدر مشكلات به وجود آمده از اشتباهاتتان كمتر باشد، به نفع شما خواهد بود.

با اين تفاسير پذيرش اشتباه و عنوان كردن آن كاملا به نفع شما است. البته ممكن است، اشتباهي كه از شما سر زده، آن چنان حياتي نباشد. در چنين شرايطي اگر مي‌توانيد بدون آنكه به مجموعه كاري خود ضرر بزنيد، مشكل را برطرف كنيد. نيازي نيست ديگران را از هر اشتباهي كه از شما سر مي‌زند، باخبر سازيد.

اعتراف كنيد كه اشتباه كرده‌ايد

پذيرش اشتباهي كه انجام داده‌ايد، نشانه آن است كه شما قبول داريد كه در انجام كار خود قصور كرده و دچار اشكال هستيد.

پذيرش چنين امري گرچه دشوار است اما نمونه‌اي از مسئوليت‌پذيري شما را نشان مي‌دهد. چرا كه هر شخصي چنين مسئوليتي را بر عهده نمي‌گيرد.

احساسات شخص مقابل را درك كنيد

وقتي كه اعتراف مي‌كنيد، در انجام دادن كاري كه به شما محول شده بود، اشتباه كرده‌ايد. ممكن است مدير و يا سر كارگر شما عصبي و يا ناراحت شود.

در چنين شرايطي با توجه به خلقيات طرف مقابل بگوييد كه درك مي‌كنم، عصبي و ناراحت باشيد. در حد امكان مي‌توانم براي جبران اين اشتباه، تلاش كنم.

چنين حرف‌هايي باعث مي‌شود، شخص مقابل كمي آرام شود. البته اين كار ممكن است، روي همه افراد تاثيرگذار نباشد. در چنين شرايطي حتما موقعيت خود و طرف مقابل خود را بسنجيد. سپس ابراز ندامت كنيد.

پذيرش پيامدها

پذيرش پيامدهاي هر اشتباهي ممكن است ترسناك باشد. به خصوص اگر از عواقب آن با خبر باشيد. در چنين شرايطي اعتماد به نفس خود را بالا ببريد و با شجاعت تمام با چنين مشكلي برخورد كنيد.

اين شرايط ممكن است، براي هر شخصي پيش بيايد. به ياد داشته باشيد كه شما تجربه اين كار را از قبل داشته‌ايد. سعي كنيد يكپارچگي شخصيتي خود را در هر شرايطي حفظ كنيد.

برخي از اشتباهات ممكن است به حدي جدي باشند كه مجبور شويد كار خود را ازدست بدهيد و يا تبعات خيلي سنگين‌تري را تجربه كنيد. اما دليل نمي‌شود كه يك عمر به خاطر يك اشتباه از خود و ديگران فراري باشيد.

شايد وجود يكسري واكنش‌ها باعث شود، مسير زندگي‌تان تغيير كند اما فرار كردن از اشتباهي كه از شما سر زده، نمي‌تواند ايده خوبي باشد.

واقع بين باشيد

شايد فرصت براي جبران اشتباهي كه از شما سر زده، كم باشد. كمي واقع بين باشيد و نگذاريد كه اشتباه شما باعث بروز انواع مشكلات جديدتري شود.

مديريت روي زمان و رفتارتان مي‌تواند به كمك‌تان بيايد. مشورت گرفتن از افراد دانا و با تجربه بي‌شك به سودتان خواهد بود. در هر محيطي كه زندگي مي‌كنيد با افراد باتجربه و دانا در تعامل باشيد.

وجود اين گونه افراد مي‌تواند، پشتوانه بسيار خوبي براي مجموعه كاري باشد.

عجله نكنيد

ديده شده است، افرادي كه دچار اشتباه مي‌شوند، به خاطر استرس آن اشتباه دچار اشتباهات بزرگ‌تري مي‌شوند.

از اين رو وقتي اشتباهي مرتكب شديد خونسردي خود را حفظ كنيد و در صورت ممكن چند نفس عميق بكشيد. وقتي آرامش‌تان حفظ شد، اقدامات مقتضي را انجام دهيد.

به عنوان مثال، ممكن است در صورت بروز اشتباه عجله كنيد و همين عجله كردن در پاره‌اي از اوقات كار را خراب‌تر كرده و مجموعه كاريتان را بيش از پيش متضرر كند.

مراقب تجربه‌هاي تازه باشيد

سعي كنيد در مورد كارهايي كه به شما سپرده مي‌شود، با اشخاص خبره و يا ديگر همكاران مشورت كنيد. شايد شما به فكر ابداع و يا آزمايش جديد در عملكرد كاري خود باشيد.

قبل از انجام چنين گزينه‌هايي با همكاران خود صحبت كنيد. شايد چنين روشي اصلا كاربردي نباشد و احتمال بروز اشتباه را چندين برابر افزايش دهد. اين در حالي است كه شما فكر مي‌كنيد، كارتان درست است.

سعي كنيد هر كاري را طبق اصولي كه از شما خواسته شده، انجام دهيد. در پشت اين درخواست‌ها و راهنمايي‌ها سال‌ها تجربه وجود دارد. تصور اينكه كاري كه از شما خواسته شده، نتيجه سال‌ها تفكر افراد با تجربه است، شايد به شما كمك كند، هر كاري را آزمايش نكنيد.

سعي كنيد براي اينكه كار خود را بدون نقص انجام دهيد و مرتكب اشتباه نشويد، از تجربه همكاران خود بهره ببريد. توجه داشته باشيد، ندانستن خيلي بدتر از نپرسيدن است.

 آخرین اخبار:
پیوند های مفید:
تماس با ما:

دبیرستان شهید مدنی
8280622,8280623,8280624,8255589,8260251
خیابان خ پاستور، فرعی جنب مخابرات، کوچه شهید غیرتیان
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه فرهیختگان جوان می باشد.
برای استفاده بهینه از این وب سایت از مرورگرهای مدرن مانند IE 9+ ، FireFox یا Google Chrome استفاده نمایید.