مقالات علمی، پژوهشی، درسی

عاداتي كه از شما يك نابغه مي‌سازد!
درج شده در تاریخ 1398/10/10 توسط حميد صادقي خطيبايي.

گروه بندی

لیست مقالات
بهترین جوابها
تاریخ درج مقاله: 1398/09/02
9آفت ازمنظرپيامبراكرم(ص)
تاریخ درج مقاله: 1398/08/20
اعتراف به اشتباه
تاریخ درج مقاله: 1397/09/27
با زنگ موبايل بيدار نشويد!
تاریخ درج مقاله: 1397/09/27
١٠ مهارتی که همه باید یاد بگیریم
تاریخ درج مقاله: 1397/09/18
امر به معروف ونهي از منكر
تاریخ درج مقاله: 1397/09/01
چگونه مطالعه را عمیق تر کنیم
تاریخ درج مقاله: 1396/11/03
20راز مهم در خصوص مطالعه کردن
تاریخ درج مقاله: 1396/11/03
در این زمان‌ها آب ننوشید!
تاریخ درج مقاله: 1396/08/08
ویژگی های دوره نوجوانی وجوانی
تاریخ درج مقاله: 1396/05/05
یادگیری در حد تسلط(فراشناخت)
تاریخ درج مقاله: 1396/04/17
تکنیک های حضور فعال در کلاس
تاریخ درج مقاله: 1396/04/17
یادگیری بهتر
تاریخ درج مقاله: 1396/02/13
اهداف دوره متوسطه
تاریخ درج مقاله: 1396/01/26
نکات کلیدی برای شروع خوب
تاریخ درج مقاله: 1395/09/28
بیماری های موبایلی را بشناسید
تاریخ درج مقاله: 1395/09/21
این 7 گروه شرورترین مردم هستند
تاریخ درج مقاله: 1395/08/06
توصیه های دقیقه نودی
تاریخ درج مقاله: 1395/02/12

عاداتي كه از شما يك نابغه مي‌سازد!   

      حميد صادقي خطيبايي

هر كسي نابغه متولد نمي‌شود اما هر كسي مي‌تواند به انسان باهوش‌تري تبديل شود.

 

 

«نابغه» از آن دست كلماتي است كه اغلب درست به كار برده نمي شوند. گرچه در بيشتر موارد ارجاع درستي به اين كلمه داده مي شود، اما معناي ضمني اي كه اغلب از آن در ذهن ما شكل مي گيرد با حقيقت امر متفاوت است. ما هوش و خلاقيت را نبوغ حساب مي آوريم كه درست هم هست و بايد هم اين كار را انجام دهيم، اما وقتش رسيده چنين توانايي هايي را ديگر صرفاً ناشي از استعداد يا نعمتي خدادادي ندانيم.

در واقع هر چه مي گذرد تحقيقات بيشتري نشان مي دهد كه گرچه برخورداري از استعداد گاهي نتايجي استثنايي به بار مي آورد، اما بيشتر دستاوردهاي افراد به طور كلي نتيجه ي تركيبي از تمرين، عادت و طرز فكر هستند. ون گوگ، موتسارت و ماري كوري، همگي نابغه بودند. اما دستاوردهاي زندگي شان را صرفاً نتيجه ي استعداد ذاتي آن ها دانستن، نه تنها به كلي اشتباه است، بلكه كار و تلاش روزانه اي را كم ارزش مي كند كه صرف استعداد داشته يا نداشته ي آن ها شد تا به درجه اي برسند كه دست آخر رسيدند.

نبوغ امري است ذاتاً وابسته به شرايط و دستيابي به آن به تلاشي بيش از چند قدم ساده نياز دارد. اما هوش كلي و خلاقيت خود را به راحتي مي توان افزايش داد. در واقع اين كار بيشتر از هر روز يك ساعت زمان نمي برد. در ادامه به ۳ عادت روزانه نابغه ها مي پردازيم كه شما را هم مي تواند به شخص باهوش تري تبديل كند.

۱هر روز ۱۰ دقيقه تفكر و تعمق كنيد
چقدر از خودتان مي پرسيد كه به چه دليل كاري را انجام مي دهيد؟

اين سؤال فقط به وظايف روزانه تان مربوط نمي شود و جواب آن هم «چون خرجم را تأمين مي كند» يا «چون دوستش دارم» نيست. اين دلايل براي شروع بد نيستند اما واقعاً دليل اصلي كارهايتان چيست؟

چه چيزي در مورد دنيا شما را به هيجان مي آورد؟ از چه چيزي در مورد آن خوشتان نمي آيد؟

چقدر به ايده آل زندگي تان نزديك شده ايد؟ اگر زياد، چه چيزي آنطور كه بايد پيش نرفته؟

اين سؤالات مختصر اما عميق و ژرف انديشانه شما را مجبور مي سازند از آنچه بيشتر آدم ها وقت خيالبافي يا چرت زدن انجام مي دهند فراتر رويد و به شما ياد مي دهند شفاف فكر كنيد.

يك مزيت ديگر اين كار است كه چنين كشف و شهودهايي معمولاً شادي و لذت زيادي به دنبال دارند كه تا مدت ها از آن بهره مند خواهيد شد و در اين فرآيند معمولاً زندگي را براي خود اندكي ساده تر مي كنيد.

شما مي توانيد از افكار و ايده هايي كه از دنياي بيرون در ذهن خود قرار مي دهيد چيزهاي زيادي ياد بگيريد، اما شايد از موشكافي و درك بهتر چيزهايي كه همين حالا در در ذهن تان پرسه مي زنند، بتوانيد چيزهاي به مراتب بيشتري ياد بگيريد.

هر روز از خودتان يك سؤال سخت بپرسيد و براي تفكر در مورد آن وقت بگذاريد.

۲-هرروز۲۰دقيقه كتاب بخوانيد
اختصاص بخشي از زمان خود به مطالعه اخبار و مقالات در اينترنت روش خوبي براي پيشرفت محسوب مي شود. اينترنت هم چيزهاي خوب زيادي در گوشه و كنار خود دارد و افراد زيادي در آن هستند كه محتواي ارزشمندي را با دنيا به اشتراك مي گذارند.

با وجود اين، يك نكته ي جادويي در مورد كتاب ها وجود دارد كه عينش را جاي ديگري نمي توان پيدا كرد و اين نكته ي جادويي از عمق و ژرفايي ناشي مي شود كه كتاب ها قادر به ترسيم آن هستند.

مقاله اي همچون مطلبي كه حالا در حال خواندنش هستيد شايد توجه تان را به خود جلب كند و حتي چيز جديد و ارزشمندي يادتان دهد، اما به اندازه ي يك داستان خوب يا يك تحقيق مفصل نمي تواند شما را مجذوب و غرق خود سازد.

كتابخواني شما را تنها با انديشه نويسنده و چيزي كه قصد گفتنش را به شما دارد آشنا نمي كند، بلكه شما را با افكار مختلفي هم مواجه مي كند كه در ذهن خودتان ايجاد مي شوند، و به اين ترتيب است كه ذهن واقعاً تقويت مي شود.

اگر از ابتداي سال هر روز ۲۰ دقيقه يا حدود ۱۵ صفحه كتاب بخوانيد، تا پايان سال ۱۵ تا ۲۰ كتاب را تمام خواهيد كرد.

اغراق نيست اگر بگوييم خواندن يك كتاب در زمان مناسب مي تواند زندگي شما را به كلي دگرگون كند. با تنها ۲۰ دقيقه اختصاص دادن وقت خود به مطالعه، هر سال ۲۰ بار فرصت رقم خوردن چنين اتفاقي را براي خود به وجود مي آوريد.

از سرمايه گذاري وقت و پول تان در هيچ فعاليت ديگري، چنين سودي نصيب تان نخواهد شد.

۳هر روز ۳۰ دقيقه تمركز كنيد

شايد بزرگ ترين معلم دنيا را بتوان فرآيندي دانست كه در راه مهارت يافتن در امري طي مي شود.

وقتي ذهن و جسم خود را به كار مي گيريد و خودتان را وقف كاري مي كنيد، فرصتي براي خود به وجود مي آوريد تا ذهن تان را به گونه اي تربيت كنيد كه تفكر و مطالعه به تنهايي قادر به آن نيستند.

طبيعتاً وقتي نوازنده اي روي يادگيري يك آهنگ تمركز مي كند يا يك نقاش غرق فرآيند نقاشي كردن مي شود، در واقع مهارت خود را بالا مي برد و از مزاياي تمرين در حوزه ي تخصصي اش بهره مند مي شود.

اما ماجرا به همينجا ختم نمي شود. در حالت تمركز عميق يعني وقتي كه از سمت كاري به چالش كشيده مي شويم و تحت فشار قرار مي گيريم، كليت ساختار ذهني خود را هم تقويت مي كنيم. در اين راه ما توانايي خود را بالا مي بريم تا اطلاعات را براي خود نهادينه كنيم و مرزهاي ذهني ما در اين فرآيند به راحتي جا به جا مي شود.

يادگيري خود يك مهارت محسوب مي شود و اين مهارت يكي از مهم ترين ويژگي هايي است كه در دنياي امروز به آن نياز داريم، دنيايي كه به سرعت در حال تغيير است. مهارت يادگيري از توانايي تمركز فراوان بر روي چيزي به دست مي آيد كه شما را به طلب كردن هر چه بيشتر از خودتان سوق مي دهد.

چه يك سرگرمي باشد و چه يك پروژه ي شخصي، ارزش آن را دارد كه هر روز حتي فقط نيم ساعت را به بهتر شدن و مهارت پيدا كردن در آن به شكلي كه قابل ملاحظه و سنجش باشد اختصاص دهيد.

اين كار نه تنها شما را خوشنودتر خواهد ساخت، بلكه ذهن تان را هم تقويت خواهد كرد.

از همين امروز شروع كنيد

در نگاه اول شايد اينطور به نظر برسد كه بيشتر آدم ها اين كارها را انجام داده اند.

از جهتي درست است و همين مسأله هم هست كه اين تكنيك ها را آنقدر در دسترس كرده كه مي توانند واقعاً عملي باشند. با وجود اين، بيشتر ما جزئيات مهمي كه در اجراي اين روش ها وجود دارد را رعايت نمي كنيم و به همين دليل از تأثيرات و مزاياي آن ها بي نصيب مي مانيم.

شايد هر كسي ۱۰ دقيقه از روزش را به فكر كردن بگذراند، اما اين تفكر آن چنان عميق انجام نمي شود؛ شايد هر كسي ۲۰ دقيقه در روز مطالعه كند، اما چيزي نمي خواند كه ارزش وقت گذاشتن داشته باشد؛ و شايد هر كسي ۳۰ دقيقه روي چيزي كار كند، اما اين كار را هدفمند و براي پيشرفت و بدون حواس پرتي انجام نمي دهد.

بيشتر كساني كه آن ها را باهوش مي دانيم ناگهاني يا به يك روش جادويي به اين ويژگي دست پيدا نكرده اند. تنها كاري كه آن ها انجام مي دهند انجام كارهاي كوچكي است كه اغلب مردم از آن ها غفلت مي كنند.

هر كسي نابغه متولد نمي شود اما هر كسي مي تواند به انسان باهوش تري تبديل شود.

حميد صادقي خطيبايي

 

 آخرین اخبار:
پیوند های مفید:
تماس با ما:

دبیرستان شهید مدنی
8280622,8280623,8280624,8255589,8260251
خیابان خ پاستور، فرعی جنب مخابرات، کوچه شهید غیرتیان
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه فرهیختگان جوان می باشد.
برای استفاده بهینه از این وب سایت از مرورگرهای مدرن مانند IE 9+ ، FireFox یا Google Chrome استفاده نمایید.